Aktualności
- 2024-03-19 Warsztaty palm wielkanocnych Warsztaty palm wielkanocnych Stowarzyszenie „Dąb” w Ciosmach realizuje projekt „Międzypokoleniowy rodzinny duet!”, który jest współfinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021- 2030. Celem projektu jest zwiększenie aktywności społecznej 40-osobowej grupy mieszkańców wiosek Ciosmy, Dąbrowica oraz Kolonia Sól z Gminy Biłgoraj poprzez zaangażowanie jej w działalność obywatelską i społeczną w okresie od 1 września 2023 r. do 31 lipca 2024 r. Każdy z duetów projektowych przygotowuje i zrealizuje jedną akcje obywatelską. W sumie zostanie zrealizowanych 20 inicjatyw. Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych 18 marca 2024r. w remizie OSP w Dąbrowicy zorganizowano warsztaty wyrobu palm wielkanocnych. Zajęcia miały charakter praktyczny i adresowane były do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych z Dąbrowicy. Głównym celem warsztatów była aktywizacja lokalnej społeczności, integracja międzypokoleniowa oraz przekaz tradycji związanych ze świętami wielkanocnymi. Była to również wspaniała okazja do kreatywnego spędzania czasu. Każdy z przybyłych otrzymał komplet materiałów niezbędnych do wykonania własnej palmy. Znalazły się tu gałązki bukszpanu, zasuszone trawy oraz kolorowe kwiaty z bibuły. Uczestnicy pracowali z wielkim zaangażowaniem, przy tym dobrze się bawiąc, chociaż tu i ówdzie pojawiła się czasem nutka zdrowej rywalizacji. W rezultacie powstały piękne i kolorowe palmy, które można było zabrać po warsztatach do domu i poświęcić w Niedzielę Palmową. czytaj dalej »
- 2024-03-13 Warsztaty stroików Warsztaty wielkanocne Stowarzyszenie „Dąb” w Ciosmach realizuje projekt „Międzypokoleniowy rodzinny duet!, który jest współfinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021- 2030. Celem projektu jest zwiększenie aktywności społecznej 40-osobowej grupy mieszkańców wiosek Ciosmy, Dąbrowica oraz Kolonia Sól z Gminy Biłgoraj poprzez zaangażowanie jej w działalność obywatelską i społeczną w okresie od 1 września 2023 r. do 31 lipca 2024 r. Każdy z duetów projektowych przygotowuje i zrealizuje jedną akcje obywatelską. W sumie zostanie zrealizowanych 20 inicjatyw. 12 marca 2024r. w siedzibie Stowarzyszenia „Dąb” w Ciosmach odbyły się warsztaty artystyczne, których celem było wykonanie palm, stroików wielkanocnych oraz wianków na drzwi. Zajęcia były świetną okazją do spędzenia czasu w kreatywny sposób, rozwijając swoje umiejętności manualne i artystyczne. Podczas warsztatów uczestnicy wykonywali niezwykłe i efektowne dekoracje wielkanocne. Do wykonania świątecznych ozdób używali naturalnych materiałów roślinnych oraz typowo wielkanocnej zieleni jak bukszpan, mech i innych dodatków jak jajeczka, piórka, kwiaty, wstążki i inne. Własnoręcznie stworzona ozdoba może stanowić nie tylko urokliwy prezent dla bliskich, ale też wspaniałą pamiątkę i niezwykłą dekorację. Warsztaty odbywały się w radosnej atmosferze wiosenno - wielkanocnej. Wszystkim dopisywał dobry humor i zachwyt swoją kreatywnością. Wielkanocne warsztaty artystyczne nadają się jak najbardziej zarówno dla osób mniej wtajemniczonych w świat ozdób, jak i tych którzy już się w nim odnajdują. Wianek, palma, stroik to nie tylko oryginalna ozdoba, ale również dowód, że ludzkie ręce są w stanie stworzyć piękno z tego, co pozornie wydaje się nieużyteczne. Warsztaty wielkanocne to również kultywowanie pięknych tradycji wielkanocnych, które są rokrocznie przekazywane dzieciom i młodzieży w Ciosmach. czytaj dalej »
- 2024-03-11 Spotkanie z poezją Julii Małek Międzypokoleniowe spotkanie z poezja Julii Małek w Ciosmach Stowarzyszenie „Dąb” w Ciosmach realizuje projekt „Międzypokoleniowy rodzinny duet!”, który jest współfinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021- 2030. Celem projektu jest zwiększenie aktywności społecznej 40-osobowej grupy mieszkańców wiosek Ciosmy, Dąbrowica oraz Kolonia Sól z Gminy Biłgoraj poprzez zaangażowanie jej w działalność obywatelską i społeczną w okresie od 1 września 2023 r. do 31 lipca 2024 r. Każdy z duetów projektowych przygotowuje i zrealizuje jedną akcje obywatelską. W sumie zostanie zrealizowanych 20 inicjatyw. Dnia 9 marca 2024 r. w siedzibie Stowarzyszenia „Dąb” w Ciosmach odbyło się międzypokoleniowe spotkanie, którego celem było wspólne czytanie poezji Julii Małek , lokalnej poetki i znanej twórczyni ludowej. Wychodzimy z założenia, że nie trzeba być ekspertem, aby czuć poezję. W czytaniu wierszy nie ma dobrych lub złych odpowiedzi, jest tylko poruszenie, którym warto się podzielić. Wiemy, że wiersze Julii Małek inspirują wiele pokoleń z Ciosmów. Każdy z mieszkańców znajdzie w nich coś dla siebie bliskiego, z czym się utożsamia. Spotkanie było czasem i miejscem na żarty, refleksje, wspomnienia i anegdoty. Przy kawie i herbatce, wszyscy z podziwem słuchali wierszy bliskich ich sercom. Padło wiele miłych słów podziwu. Starsi wspominali, że coraz mniej jest takich osób jak Pani Julia Małek. Jej życiowa mądrość sprawiała, że przy niej każdy czuł się wyjątkowy. Wiele osób ze wzruszeniem wspominało chwile ze swojego życia, kiedy pani Julia Małek była z nimi. Dla wielu była też inspiracją i motorem podejmowania własnych działań. Żyjąca w zgodzie z wartościami, zawsze nadążała za zmieniającym się światem, który opisywała w swoich wierszach. Miała wiele zainteresowań i uzdolnień. Jej niezwykłą pasją były kwiaty z bibuły, które są niepowtarzalne i mówiące o jej talencie. Dziś z perspektywy mijającego czasu doceniamy ludzi, których spotykamy, wydarzenia w których uczestniczymy. Ważne żeby zachować to, co najcenniejsze dla przyszłych pokoleń. Jej dwa tomiki wierszy, są dziś dla wielu mieszkańców wielkim dziedzictwem, które pozostawiła Pani Julia Małek dla przyszłych pokoleń, a jednocześnie inspiracją dla innych, aby swoje talenty rozwijać i ujawniać światu. Czas spotkania, to czas wędrówki niejako osobistej refleksji na temat przeczytanego utworu, spotkaniem z poetką i jej twórczością a przede wszystkim spotkaniem z samym sobą. Miłym akcentem były życzenia i kwiaty, które zostały przygotowane przez Panów uczestników spotkania dla wszystkich uczestniczek w związku z obchodzonym 8 marca Dniem Kobiet. czytaj dalej »
- 2024-03-01 Warsztaty manualne-makramy Warsztaty manualne: robótki ze sznurka czyli makramy na słoiki. Stowarzyszenie „Dąb” w Ciosmach realizuje projekt „Międzypokoleniowy rodzinny duet!”, który jest współfinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021- 2030. Celem projektu jest zwiększenie aktywności społecznej 40-osobowej grupy mieszkańców wiosek Ciosmy, Dąbrowica oraz Kolonia Sól z Gminy Biłgoraj poprzez zaangażowanie jej w działalność obywatelską i społeczną w okresie od 1 września 2023 r. do 31 lipca 2024 r. Każdy z duetów projektowych przygotowuje i zrealizuje jedną akcję obywatelską. W sumie zostanie zrealizowanych 20 inicjatyw. 28.02.2024 r. w ramach projektu w Dąbrowicy odbyły się warsztaty z makramy. Uczestnicy warsztatów poznawali podstawowe sploty pod czujnym okiem prowadzących. Makrama to sztuka wiązania sznurków, skręcania i nawijania nici o specjalnym splocie bez użycia narzędzi. W makramie wszystkie węzły są dziełem ludzkich rąk, wykonuje się je bez użycia przyrządów tj. szydełka, drutów czy igieł. Różnorodność wiązań daje nieograniczone możliwości tworzenia najrozmaitszych wzorów i łączeń. Znając zaledwie kilka podstawowych węzłów, można stworzyć piękną ozdobę, wiszący kwietnik, siatkę na zakupy, biżuterię i wiele innych dekoracji. Do stworzenia prac rękodzielniczych z makramy wykorzystuje się nici lniane szare lub barwione, nici konopne, bawełniane, jedwabne, wełnę, mulinę oraz koraliki drewniane, szklane czy też plastikowe. Na warsztatach uczestnicy poznali podstawowy splot: płaski podwójny. Praca z makramą uczy cierpliwości i rozwija kreatywność. Wykonywanie prac z makramy wymaga precyzji ruchów rąk. Im dokładniejsze przesuwanie nitek, równe zaciąganie i nawijanie pętelek czy wiązań, tym piękniejszy efekt końcowy. Zajęcia z makramą przypadły uczestnikom do gustu, chętnie dzielili się swoimi pomysłami. Warsztaty były sposobem na podbudowanie poczucia własnej wartości, rozwijanie ukrytych talentów, wrażliwości estetycznej, umiejętności współpracy i przyjemnym spędzeniem czasu. W trakcie zajęć uczestnikom towarzyszyła dobra i miła atmosfera. Każdy uczestnik własnoręcznie wykonał piękna dekorację. To była wielka frajda, o czym najlepiej świadczy fakt, że wiele uczestniczek zapowiadało zamiar kontynuacji przygody z makramą. czytaj dalej »