Aktualności
- 2024-05-06 Pierwsza pomoc-warsztaty Warsztaty udzielania pierwszej pomocy Stowarzyszenie „Dąb” w Ciosmach realizuje projekt „Międzypokoleniowy rodzinny duet!” ,który jest współfinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021- 2030. Celem projektu jest zwiększenie aktywności społecznej 40-osobowej grupy mieszkańców wiosek Ciosmy, Dąbrowica oraz Kolonia Sól z Gminy Biłgoraj poprzez zaangażowanie jej w działalność obywatelską i społeczną w okresie od 1 września 2023 r. do 31 lipca 2024 r. Każdy z duetów projektowych przygotowuje i zrealizuje jedną akcję obywatelską. W sumie zostanie zrealizowanych 20 inicjatyw. Dnia 3 maja 2024 r. międzypokoleniowy rodzinny duet z grup projektowej w Dąbrowicy zorganizował akcję, której celem były warsztaty z udzielania pierwszej pomocy. W dalszym ciągu obserwuje się brak przygotowania młodzieży i dorosłych do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w różnych wypadkach wynikających z życia codziennego np. zranienia, złamania, krwotoki, oparzenia, opieka nad poszkodowanym do przyjazdu karetki. Dlatego inicjatorzy ze względu na ważność tematu zorganizowali akcję, która odpowiada na potrzeby mieszkańców Dąbrowicy i Kolonii Sól. Warsztaty zostały przeprowadzone na placu przy remizie OSP w Dąbrowicy. W akcji wzięła udział licznie zgromadzona publiczność, w tym rodziny z dziećmi, dorośli, młodzież oraz strażacy. Uczestnicy warsztatów zdobyli wiedzę i podstawowe umiejętności z następujących zakresów: zasady udzielania pierwszej pomocy dzieciom, ocena sytuacji i zabezpieczenie miejsca zdarzenia, ocena stanu poszkodowanego i kontrola czynności życiowych, Omdlenia, zatrucia, drgawki, zadławienia – sposób postępowania. W programie znalazły się następujące ćwiczenia: resuscytacja, pozycja boczna bezpieczna, postępowanie w przypadku zadławień i zakrztuszeń. Podniesienie umiejętności z zakresu radzenia sobie w sytuacjach stresowych wynikających z uczestniczenia lub bycia świadkiem wypadku oraz braku umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej; rozwinięcie przez młodzież i dorosłych umiejętności społecznych, takich jak umiejętność pracy w grupie oraz pozyskiwania wsparcia społecznego. Dzięki warsztatom uczestnicy nabyli podstawową wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. czytaj dalej »
- 2024-04-29 Popołudnie z filmem Popołudnie z filmem w Dąbrowicy Stowarzyszenie „Dąb” w Ciosmach realizuje projekt „Międzypokoleniowy rodzinny duet!” ,który jest współfinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021- 2030. Celem projektu jest zwiększenie aktywności społecznej 40-osobowej grupy mieszkańców wiosek Ciosmy, Dąbrowica oraz Kolonia Sól z Gminy Biłgoraj poprzez zaangażowanie jej w działalność obywatelską i społeczną w okresie od 1 września 2023 r. do 31 lipca 2024r. Każdy z duetów projektowych przygotowuje i zrealizuje jedną akcje obywatelską. W sumie zostanie zrealizowanych 20 inicjatyw. Dnia 27 kwietnia 2024 r. późnym wieczorem rozpoczęła się inicjatywa pt. „Popołudnie z filmem”. Celem akcji była integracja społeczności lokalnej oraz poznawanie alternatywnych form spędzania czasu, zwłaszcza w weekendy. Uczestnicy do późnych godzin wieczornych oglądali filmy animowane z serii pt. ”Auta ”. Mistrzowie animacji ze studia Pixar przygotowali niezwykłą kolekcję naładowaną dawką humoru i pełną zaskakujących przygód. To wszystko zebrane w jednym zestawie zawierającym filmy: "Auta", "Auta 2" oraz "Auta 3". Najmłodsi mieszkańcy Dąbrowicy wraz ze swoimi rodzicami spędzili ponad 300 minut w towarzystwie Zygzaka McQueena, Złomka i innych zmotoryzowanych bohaterów. W międzypokoleniowej akcji obywatelskiej brali udział dorośli, młodzież oraz młodsze dzieci, członkowie rodzin z Dąbrowicy i Kolonii Sól. Wszyscy doskonale się bawili podczas projekcji zakupionego filmu. Inicjatywa pokazuje, że takie wydarzenia są potrzebne i cieszą się dużą popularnością. Organizatorzy zadbali też o wspólny poczęstunek, który zawsze jest miłym akcentem integrującym uczestników. czytaj dalej »
- 2024-04-23 Komunikacja „ Komunikacja” …jest czymś, co wydarza się pomiędzy ludźmi, a nie czymś, co jedna osoba czyni drugiej” Komunikacja jest nieodłączną częścią naszego życia i odgrywa kluczową rolę w naszych relacjach z innymi ludźmi. Jest to proces przekazywania informacji, idei, myśli i uczuć między ludźmi. Może być zarówno werbalna, czyli za pomocą słów, jak i niewerbalna, czyli za pomocą mowy ciała, gestów i mimiki. Dzięki niej możemy dzielić się swoimi potrzebami, oczekiwaniami i emocjami. Komunikacja jest kluczem do zdrowych i harmonijnych relacji zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Jakie są elementy procesu komunikacji i rodzaje komunikacji? Jakie style komunikowania wyróżniamy? Na czym polegają bariery komunikacyjne? Czym jest aktywne słuchanie? I jaki wpływ na komunikację ma mowa ciała? Odpowiedzi na te pytania uzyskaliśmy podczas ostatnich już warsztatów medialnych, które odbywały się w ramach projektu „Silne wartości w małej społeczności”. Wiedza, jaką przekazała uczestnikom prowadząca - Gabrysia Figura - jest czymś, co z pewnością ułatwi im rozwinięcie skrzydeł i wykazanie się w działalności medialnej oraz pomoże przekazać światu ich myśli i słowa. Były to niezwykle wartościowe zajęcia, przesycone wiedzą i miłą atmosferą. Sfinansowano przez Unię Europejską. Wyrażone opinie i poglądy są wyłącznie poglądami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Ani Unia Europejska, ani organ przyznający finansowanie nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności. czytaj dalej »
- 2024-04-20 Dzień Ziemi Sprzątanie miejscowości w Ciosmach Stowarzyszenie „Dąb” w Ciosmach realizuje projekt „Międzypokoleniowy rodzinny duet!” ,który jest współfinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021- 2030. Celem projektu jest zwiększenie aktywności społecznej 40-osobowej grupy mieszkańców wiosek Ciosmy, Dąbrowica oraz Kolonia Sól z Gminy Biłgoraj poprzez zaangażowanie jej w działalność obywatelską i społeczną w okresie od 1 września 2023 r. do 31 lipca 2024r. Każdy z duetów projektowych przygotowuje i zrealizuje jedną akcje obywatelską. W sumie zostanie zrealizowanych 20 inicjatyw. W celu zaakcentowania Światowego Dnia Ziemi oraz zadbania o czystość najbliższego otoczenia uczestnicy projektu w Ciosmach zaplanowali weekendową akcję sprzątania świata. Z pewnością taka akcja przyczyniła się do budowania świadomości ekologicznej mieszkańców Ciosmów i zachęcała ich do prawidłowego segregowania odpadów oraz powtórnego wykorzystywania surowców. Akcja odpowiadała na problem społeczny jakim jest niski poziom świadomości ekologicznej mieszkańców oraz ich integracja. Dnia 20 kwietnia 2024 r. mieszkańcy Ciosmów aktywnie włączyli się w akcję sprzątania miejscowości. Działaniami objęto miejsca użyteczności publicznej: wiata przystankowa Gree Velo, plac wokół remizo-świetlicy wiejskiej, teren pomnika poświęconego poległym w II wojnie światowej oraz parking i trasę pieszą w kierunku platformy widokowej w Rezerwacie Obary. Zebrano i posegregowano odpady we wszystkich tych miejscach. Przy pomniku prace oprócz zbierania odpadów i zagrabiania dotyczyły też uporządkowania rabat z nasadzeniem roślin ozdobnych, które wymagała wiosennych prac. Plac wokół remizo-świetlicy wygrabiono, usunięto chwasty i trawę wyrastającą pomiędzy kostką brukową. Prace w wiacie przystankowej polegały na uporządkowaniu koszy na odpady, usuwaniu chwastów, grabieniu, myciu ławek, stolika oraz tablic informacyjnych. Działania pokazały, jak ważna jest dbałość o czystość w miejscach publicznych i jak przekłada się to na ogólny wizerunek miejscowości. Akcja była też okazją do przypomnienia zasad prawidłowej segregacji odpadów. Uczestnicy mieli zapewnioną ochronę w postaci rękawiczek oraz worków do segregowania. Cel inicjatywy został osiągnięty. Na zakończenie odbył się wspólny poczęstunek. Wszystkim uczestnikom oraz Międzypokoleniowemu Rodzinnemu Duetowi odpowiedzialnemu za zadanie serdecznie dziękujemy. czytaj dalej »