Tradycyjne ciasta wielkanocne-warsztaty
2024-03-25
Warsztaty tradycyjnych ciast wielkanocnych
Stowarzyszenie „Dąb” w Ciosmach realizuje projekt „Międzypokoleniowy rodzinny duet!”, który jest współfinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021- 2030. Celem projektu jest zwiększenie aktywności społecznej 40-osobowej grupy mieszkańców wiosek Ciosmy, Dąbrowica oraz Kolonia Sól z Gminy Biłgoraj poprzez zaangażowanie jej w działalność obywatelską i społeczną w okresie od 1 września 2023 r. do 31 lipca 2024 r. Każdy z duetów projektowych przygotowuje i zrealizuje jedną akcje obywatelską. W sumie zostanie zrealizowanych 20 inicjatyw.
Wielkanoc coraz bliżej, a więc pora zastanowić się nad pomysłami na świąteczne wypieki. Mazurek, babka, a może sernik – które tradycyjne ciasto wielkanocne przygotować? W naszej zorganizowanej 23 marca 2024 r. międzypokoleniowej rodzinnej akcji obywatelskiej postanowiliśmy przypomnieć propozycje pysznych tradycyjnych ciast na Wielkanoc oraz zainspirować uczestników do upieczenia niezawodnych, tradycyjnych słodkości.
Oprócz wytrawnego wielkanocnego śniadania, na świątecznym stole nie może zabraknąć słodkich wypieków. To idealny dodatek do kawy i herbaty w gronie najbliższych. Świąteczne przygotowania mogą budzić nieco dylematów. Postawić na klasyczną babkę z cytrynowym lukrem, a może wersję z kakao? Wybrać tradycyjny kajmakowy mazurek, a może wypróbować inne nadzienie do tego wielkanocnego kruchego ciasta? Wśród najpopularniejszych ciast i przepisów na Wielkanoc z pewnością znajdują się babki i babeczki, mazurek, sernik na kruchym spodzie, ale także ciasteczka z okolicznościowymi kształtami zajączków, kurczaczków czy pisanek albo okolicznościowymi dekoracjami.
W akcji zorganizowanej w kuchni remizy OSP w Ciosmach wzięła udział duża grupa osób, w tym dorośli, młodzież oraz dzieci. Najmłodsi rozpoczęli spotkanie od plastycznej pracy, na której mogli sobie zaprojektować ozdobienie ciasteczka w kształcie pisanki oraz babeczki czekoladowej. Potem były ćwiczenia praktyczne z dowolnymi dodatkami.
Prawdziwe dzieła sztuki wychodziły spod rąk młodzieży uczestniczącej w warsztatach w postaci misternie ozdobionych ciastek w kształcie pisanek oraz kolorowych babeczek. Najpierw należało przygotować lukier kolorowy lub bezbarwny na bazie cukru pudru a potem powlec nim ciastko lub babeczkę i dobrać oraz ułożyć dekoracje.
Najważniejszą częścią warsztatów były jednak wypieki. Zatroszczono się o zebranie i przygotowanie przepisów na sernik, babkę, babeczki, mazurek. Według receptur przygotowano i upieczono ciasta. Młodzi uczestnicy spotkania pomagali wyrabiać ciasta uzyskując wiedzę i umiejętności, którą wykorzystają przed kolejnymi wielkanocnymi świętami.
Działanie wzmocniło wiedzę o tradycjach i pozwoliło nabyć kompetencji cukierniczych. Nie mniej ważna jest wzmocniona przy okazji akcji integracja międzypokoleniowa i środowiskowa wśród uczestników.