Warsztaty manualne-makramy
2024-03-01
Warsztaty manualne: robótki ze sznurka czyli makramy na słoiki.
Stowarzyszenie „Dąb” w Ciosmach realizuje projekt „Międzypokoleniowy rodzinny duet!”, który jest współfinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021- 2030. Celem projektu jest zwiększenie aktywności społecznej 40-osobowej grupy mieszkańców wiosek Ciosmy, Dąbrowica oraz Kolonia Sól z Gminy Biłgoraj poprzez zaangażowanie jej w działalność obywatelską i społeczną w okresie od 1 września 2023 r. do 31 lipca 2024 r. Każdy z duetów projektowych przygotowuje i zrealizuje jedną akcję obywatelską. W sumie zostanie zrealizowanych 20 inicjatyw.
28.02.2024 r. w ramach projektu w Dąbrowicy odbyły się warsztaty z makramy. Uczestnicy warsztatów poznawali podstawowe sploty pod czujnym okiem prowadzących.
Makrama to sztuka wiązania sznurków, skręcania i nawijania nici o specjalnym splocie bez użycia narzędzi. W makramie wszystkie węzły są dziełem ludzkich rąk, wykonuje się je bez użycia przyrządów tj. szydełka, drutów czy igieł. Różnorodność wiązań daje nieograniczone możliwości tworzenia najrozmaitszych wzorów i łączeń.
Znając zaledwie kilka podstawowych węzłów, można stworzyć piękną ozdobę, wiszący kwietnik, siatkę na zakupy, biżuterię i wiele innych dekoracji. Do stworzenia prac rękodzielniczych z makramy wykorzystuje się nici lniane szare lub barwione, nici konopne, bawełniane, jedwabne, wełnę, mulinę oraz koraliki drewniane, szklane czy też plastikowe. Na warsztatach uczestnicy poznali podstawowy splot: płaski podwójny.
Praca z makramą uczy cierpliwości i rozwija kreatywność. Wykonywanie prac z makramy wymaga precyzji ruchów rąk. Im dokładniejsze przesuwanie nitek, równe zaciąganie i nawijanie pętelek czy wiązań, tym piękniejszy efekt końcowy.
Zajęcia z makramą przypadły uczestnikom do gustu, chętnie dzielili się swoimi pomysłami. Warsztaty były sposobem na podbudowanie poczucia własnej wartości, rozwijanie ukrytych talentów, wrażliwości estetycznej, umiejętności współpracy i przyjemnym spędzeniem czasu. W trakcie zajęć uczestnikom towarzyszyła dobra i miła atmosfera. Każdy uczestnik własnoręcznie wykonał piękna dekorację. To była wielka frajda, o czym najlepiej świadczy fakt, że wiele uczestniczek zapowiadało zamiar kontynuacji przygody z makramą.